Czy można żyć dostatnio na emeryturze bez oszczędzania?

Z samej emerytury może być to trudne. Przy posiadaniu własnego mieszkania, kiedy nie trzeba płacić za czynsz, wystarczy pieniędzy na jako takie funkcjonowanie, ale nie o to przecież chodzi, a o dostatek, by można było kupić sobie coś droższego, zjeść czasem w restauracji i pojechać od czasu do czasu na wakacje.

O takim standardzie życia duża część obecnych emerytów może jedynie pomarzyć. Jeśli nie zadba się o swoje finanse osobiste, to w przyszłości będzie jeszcze gorzej. Emeryci będą biedniejsi, niż obecnie. Niezbędne staje się więc oszczędzanie na emeryturę, choć nie jest to jedyny sposób na zapewnienie sobie dostatku. Na pewno żaden z nas nie chciałby mieć na głowie dodatkowej pożyczki lub kredytu, zaciągniętej w celu opłacenia czynszu lub codziennych zakupów.

Jedną z rzadziej wybieranych opcji jest założenie własnej firmy, a warta jest ona zainteresowania. Jako forma zabezpieczenia finansowego na dojrzalsze lata firma nie jest zakładana z myślą, by prowadzić ją jeszcze na emeryturze, bo przecież chodzi o wypoczynek. Dobrze by było tak rozwinąć działalność, by do zarządzania móc zatrudnić wtedy kogoś innego. Inna możliwość, to oddać to zadanie komuś z rodziny, a sprawować jedynie funkcję nie wymagającą większego zaangażowania. Wiele osób dopuszcza jakąś formę aktywności na emeryturze.

Druga opcja, czyli wspomniane oszczędzanie na emeryturę, polega na zgromadzeniu większego kapitału, najlepiej w takiej ilości, by żyć z odsetek. Ta opcja jest łatwiejsza do wdrożenia, bo nie trzeba mieć wiedzy o prowadzeniu firmy, a trzeba jedynie poznać co nieco wszystko co mieści się pod pojęciem finanse osobiste, a to nie jest trudne zagadnienie. Zaletą jest też możliwość całkowitej bezczynności na emeryturze, w przykładzie z firmą mniejsze albo większe zaangażowanie będzie jednak potrzebne.

Jest i wada, jeśli chodzi o oszczędzanie, to niepewność co do rynku finansowego. Pewny jak w banku – w dzisiejszych czasach to już nie brzmi tak jak kiedyś. Nawet jeśli nie konta oszczędnościowe czy najlepsze lokaty, ale obligacje albo fundusze akcji czy obligacji, to też pewności całkowitej nie ma, że nie straci się tych pieniędzy. Przy prowadzeniu firmy ma się większy wpływ na osiągane zyski. W przypadku inwestowania wiele zależy od zewnętrznych czynników.

Jeśli coś innego niż oszczędzanie na emeryturę, to może być także zakup nieruchomości. Wynajmie się pokój albo całą nieruchomość i będą z tego konkretne pieniądze. Problemem, ale nie takim nie do przeskoczenia, jest zdobycie na to funduszy. Oszczędzanie i inwestowanie albo niedrogi kredyt, zawsze coś można wymyślić. Trzeba tylko przemyśleć, czy jest to na pewno dobra forma zabezpieczenia na emeryturę z uwagi na konieczność dogadywania się z ludźmi, a lokatorzy mogą trafić się różni.

To trzy możliwości, by zapewnić sobie większy dostatek. Mogą przyjść na myśl i inne. Obojętnie, co się wybierze warto zająć się wdrażaniem tej opcji jak najszybciej, oczywiście po dobrym przeanalizowaniu swoich działań, bo nie chodzi o to, by działać impulsywnie.

amelia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.